Su-jok

Čo to je Su – Jok

Su-jok je terapeutická metóda, ktorá využíva body zhody na ruke a nohe. Sú to veľmi citlivé body, ktoré sú spojené so všetkými časťami tela. Su – jok vlastne znamená ruka – noha, ktoré pri tejto metóde využívame.

Mapa základný systém

Táto metóda je univerzálna a môžeme pomocou nej liečiť ľubovoľnú časť tela, alebo orgán. Je úplne bezpečná a môžeme ju aplikovať na všetky vekové kategórie. Je vhodná aj pre malé detičky, v tehotenstve, aj počas dojčenia. Kto ju raz pochopí, môže ju používať celý život.

Môžeme ju použiť pri všetkých stavoch, ktoré spôsobujú ľudskému organizmu problémy, alebo bolesti. Je účinná aj v prípadoch, kedy je použitie chemických liekov nevhodné, alebo neprináša žiaduci efekt. Su-Jok môžeme kombinovať s klasickými liečebnými postupmi.

Základný systém su-jok terapie dokáže zvládnuť každý a tým dokáže pomôcť sebe a tiež aj aj svojim blízkym. Popri terapii pomocou Biorezancie, môže môj klient využiť aj túto terapiu, ktorú mu veľmi rada aplikujem a aj vysvetlím, aby ju mohol sám doma využívať.

Túto liečebnú sústavu nevytvoril človek. Vytvorila ju sama príroda. Človek ju len objavil. 

Z histórie

Su-jok je metóda, ktorá vznikla v Kórei a vyvíjala sa asi 3000 rokov. Profesor Park Jae Woo, vedec, lekár a filozof,  ju dovyvíjal a v roku 1984 vytvoril kompletný popis liečebného systému cez ruky a nohy človeka. Do sveta sa táto metóda dostala po Černobiľskej jadrovej havárii na Ukraine, kedy profesor Park Jae Woo ponúkol ruskej vláde pomoc a touto metódou úspešne pomáhali postihnutým ľuďom.

V r 1991 si profesor Park Jae Woo nechal túto metódu licenčne registrovať v Londýne. V bývalom Československu sa o rozvoj Su -Jok – u zaslúžila doktorka Zinaida Saidová. Dodnes, organizuje kurzy pre lekárov aj pre laickú verejnosť.

Princíp

Ako som na začiatku povedala, Su-jok využíva ruku a nohu. Tým, že ruku máme stále k dispozícii a je lepšie dostupná, pri vysvetľovaní princípu a pri práci sa zameriavam hlavne na ňu. Ale to isté platí aj o nohe.

Na rukách a nohách sa nachádzajú miesta, ktoré zodpovedajú všetkým orgánom a častiam tela. Volajú sa body zhody. Pozor, nie sú to reflexné body!

Keď nie je niečo v poriadku, telo dá ruke aj nohe o tom do týchto bodov informáciu. Keď začneme tieto miesta ošetrovať, vyšleme chorej časti tela signál, elektromagnetickú energiu, že sa má uzdravovať.

Pôsobením na tieto body prostredníctvom tlaku pomocou masážnych prstienkov, tyčiniek, akupresúrnych guličiek, alebo semien, pomocou farieb, alebo pôsobením tepla dokážeme účinne ovplyvniť jednotlivé orgány a časti ľudského organizmu. Vedie to  k úprave zdravotného stavu aj bez použitia chemických liekov.

Pomôcky na pôsobenie na body

Na obidvoch rukách aj nohách existujú tri samostatné anatomické projekcie tela na viacerých úrovniach. Každú z nich je možné využívať nezávisle na sebe.

Jedná sa o projekciu orgánov do:

• ruky (nohy) od zápästia (členka) po prsty – základný analogický systém (ZAS),

• každého prsta – systém hmyzu (SH). Na liečenie je možné využiť naraz, alebo postupne viac prstov,

• posledných článkov prstov – minisystém. Vysoko účinný systém, ale vzhľadom na ťažšie vyhľadávanie aktívnych bodov je vhodný najmä pre akupunktúru aplikovanú špecialistami.

Podobnosť ľudského tela a ruky:

Naše ruky a nohy sa podobajú telu. To má centrálnu časť – trup a päť vystupujúcich časti. Sú to hlava s krkom a štyri končatiny.

Ruky a nohy majú podobnú stavbu – centrálnu časť a päť prstov. Malíčky a ukazováky na rukách aj nohách zodpovedajú rukám, prostredníky a prstenníky predstavujú nohy, palec hlavu a krk.

Segmenty

Telo má predný povrch (jin) a zadný povrch (jang). Keby sme sa stočili do klbka a predstavili by sme si, že svieti na nás slnko, tak všetky časti, ktoré by osvetlilo sú jang a ktoré nie, sú jin. Na základe tohto ruka – dlaň (jin) zodpovedá prednej časti tela, chrbát ruky (jang) zodpovedá zadnej časti tela a podľa toho sú na nej rozložené aj orgány.

Jangová časť ruky a jinová časť ruky

Kde čo nájdeme

Ak si predstavíme na ruke palec otočený opačným smerom ako sú ostatné prsty, ukáže sa nám podobnosť ruky a tela

Projekčné zóny

Príklady použitia

Su-jok je terapia nielen liečebná, ale aj preventívna. Môžeme ju použiť takmer pri všetkých problémoch. Napríklad pri migrénach, problémoch s obličkami, pri bolestiach rôznych častí tela, nachladnutí, alergiách, zápche, hnačke, cystách na vaječníkoch, menštruačných problémoch, astme, migréne, problémoch s tlakom, depresii, cukrovke a mnohých ďalších.

Touto metódou môžeme liečiť ktorúkoľvek časť tela, alebo ktorýkoľvek orgán. Pri správnom použití, sa organizmu uľaví už za niekoľko minút. Pri chronických chorobách treba terapiu opakovať niekoľko krát za deň. Takáto opakovaná masáž dokáže odstrániť aj veľké a ťažké problémy a prináša rýchle zlepšenie.

Tipy

Na masírovanie problematického bodu zhody použite masážnu tyčinku. Ak nemáte, tak požite akýkoľvek tupý predmet (ceruzku, zápalku, špajdlu, háčik, konárik alebo len nechet) Touto zatlačte na bod. Zacítite bolesť, po jej odoznení pokračujte krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek a znovu zatlačte. Teraz silnejšie. Takto postupujte, pokiaľ sa behom masáže neobjaví pocit tepla.

Pokiaľ použijete semiačka, tieto si nalepte na problémové body. Nechajte ich tam 24 hodín, potom ich vymeňte. Niekoľko krát semiačka na bodoch pomasírujte krúživým pohybom. Môžete použiť semiačka pohanky, jabĺčok, hrozna, tekvice, fazulky, čierne a zelené korenie, alebo pšenice.

Pri masírovaní plúc a priedušiek môžete použiť gaštany, alebo šišky.

Pri Su – joku sa dajú používať aj farby.

Alergia. Masáž „nadobličiek“ 3-5× denne, červená fazuľa na body nadobličiek 1-2 mes.

Maternica (myómy). červená fazuľa azuky, 1,5-2 mesiace, na noc na obe ruky.

Hemoroidy. Akútne bolesti – masáž bolestivých bodov kože medzi 3. a 4. prstom ako chrbta ruky (pri vonkajších hemoroidoch), tak na dlani (vnútorné hemoroidy), kocky ľadu na bolestivé body 3-4× denne, semienka nelúpanej pohánky. Chronické problémy – dlhodobo (1-2 mesiace) postup ako pri akútnych problémoch, opakovať 1-2× za rok, akupresúra bolestivých bodov stimulátory (hviezdičky alebo pohánka). Dodržiavať hygienu – ráno a večer studená sprcha na oblasť ritného otvoru.

Chronická únava. Masáž „nadobličiek“ 3-5× denne, červená fazuľa na body nadobličiek 1-2 mesiace.

Menštruácia, silné krvácanie. Dve čierne gumičky vložiť medzi 3. a 4. prst, pretiahnuť ich až k zápästiu, držať asi 1-2 min., potom pomaly púšťať. Opakujeme 3× denne. Kocka ľadu na body zhody maternice, 3× denne.

Menštruácia nepravidelná, slabá. Moxa alebo červené semienka na body vaječníkov (1,5-2 mesiace).

Omdlievanie (akútna pomoc). Pri omdlievaní robíme intenzívnu masáž bodov mozgu, srdca a nadobličiek. Masáž „mozgu“, tj. špičiek palca a prstov, intenzívna masáž „srdca“ – nad čiarou života asi uprostred „hrudníka“ (vykonáva sa striedavým tlakom asi 60-65x za minútu tak, že palcom tlačíme na oblasť srdca na dlani, ukazovákom naproti na chrbte ruky), intenzívna masáž „nadobličiek“- jangová časť ruky.

Pankreas, nedostatočná funkcia (zvýšená hladina cukru v krvi). Podporná liečba – žlté semienka (proso, kukurica) na bolestivé body, všetko dlhodobo 1-2 mesiace. Stimulácia bolestivého bodu 3-5× denne tyčinkou s guľatou špičkou.

Studený chrbát, končatiny (u starších ľudí). masírovanie nadobličiek, intenzívne, rýchlo – 3× denne na oboch rukách, asi 1-2 min., na noc veľké červené fazule (majú tvar obličiek) na príslušné body oboch obličiek na obe ruky, klíčky k sebe.

Vaječníky – cysty. Na noc zelenú fazuľu na body vaječníkov po dobu 1-1,5 mesiaca.

Vredy žalúdočné, dvanástorníkové. Červené semienka, ako podporná liečba pri hojení vredov a prevencia (na jar a na jeseň) u ľudí s chronickými problémami.

Výtoky neinfekčné. Hnedé semienka na body genitálií (na koži dlane medzi 3. a 4. prst).

Zápcha. Masáž projekcie hrubého čreva od slepého čreva ku konečníku, valčekom na oboch rukách. Chronické problémy: každodenná masáž v rovnakú hodinu (ráno alebo večer, kedy sa vyprázdňujeme). Pravidelne ráno piť pohár vlažnej vody. Akútny stav: okrem masáže stimulácia bodov (semienka mungo).

Zrak zhoršený vekom. Zelená fazuľa (mungo) na bolestivé body projekcie pečene, masáž oblasti pečene valčekom, bolestivých bodov pečene tyčinkou so zaguľatenou špičkou, zelená fazuľa na body očí.

Záha – pálenie. Akútny stav: masírovať bolestivý bod uprostred „bránice“ (zvierač žalúdka). Chronický stav: čierne semienka (nelúpaná pohánka), na bolestivé body v ZAS a SH.

Žlčníkové kamene. Červená fazuľa (adzuky) na bod žlčníka – zmäkčuje a rozpúšťa kameň. Nepoužívať zelenú, tá by vyvolala pohyb kameňov – nepoznáme veľkosť, riziko poruchy žlčovodov!

Žlčník „lenivý“ Pocit ťažoby vpravo pod rebrami. Masírovať valčekom, rešpektujeme smer odtekania žlče (od žlčníka k dvanástorniku), 3-4× denne intenzívne, rýchlo, cca 1-2 minúty, piť denne žlčníkový čaj 2-3 týždne.